Skip to content

117 Sewell RdSewell, NJ 08080

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block35
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage1,952
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
17%
Improvement Value:$156,800
83%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,021+2.9%
2024$6,823+4.7%
2023$6,516+1.5%
2022$6,417-3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 5207, Page 340Recorded7/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950