Skip to content

751 Hurffville CrosskeysSewell, NJ 08080

Built 1934

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block37
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,489
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
23%
Improvement Value:$107,400
77%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145+2.9%
2024$5,001+4.7%
2023$4,775+1.5%
2022$4,703+31.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,489DeedBook 7034, Page 131Recorded7/12/2024

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 4992, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2007, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1934