Skip to content

736 Hurffville CrosskeysSewell, NJ 08080

Built 1973

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
May 9, 2020

Property Information

Block39
Lot7.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage2,262
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
16%
Improvement Value:$205,200
84%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,037+2.9%
2024$8,783+4.7%
2023$8,387+1.5%
2022$8,260-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000
Sq Ft2,262DeedBook 6292, Page 326Recorded6/11/2020

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 3467, Page 303

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1249, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1973