Skip to content

450 Delsea Dr(Block 39 Lot 7.05)Sewell, NJ 08080

Built 1967

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block39
Lot7.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class5420
Description1SF
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,040
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
41%
Improvement Value:$70,300
59%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,398+2.9%
2024$4,274+4.7%
2023$4,082+1.5%
2022$4,020-3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,040DeedBook 6721, Page 274Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4892, Page 294

Property Sale

Sale
$116,581
DeedBook 4792, Page 119

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3751, Page 113

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1681, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1967