Skip to content

20 Hampshire AveBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Date
May 17, 1971

Property Information

Block4.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,068
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
26%
Improvement Value:$145,600
74%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280+2.9%
2024$7,075+4.7%
2023$6,756+1.5%
2022$6,654+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1200, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1971