Skip to content

18 Hampshire AveBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 29, 2024

Property Information

Block4.02
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,068
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
24%
Improvement Value:$162,100
76%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+2.9%
2024$7,222+4.7%
2023$6,897+1.5%
2022$6,792+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,068DeedBook 6994, Page 119Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 1550, Page 1003

Property Built

Built

Year Built: 1971