Skip to content

29 Hampshire AveBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Nov 9, 1987

Property Information

Block4.03
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17
DescriptionF1S1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
26%
Improvement Value:$162,100
74%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+2.9%
2024$7,823+4.7%
2023$7,470+1.5%
2022$7,357+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1737, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1971