Skip to content

3 Harvard StBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2006

Property Information

Block4.04
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,356
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
24%
Improvement Value:$162,600
76%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,908+2.9%
2024$7,686+4.7%
2023$7,340+1.5%
2022$7,229+5.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1971

Property Sale

Sale
$22,400
DeedBook 1184, Page 490