Skip to content

2032 Barnsboro Good IntntBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Sep 15, 1988

Property Information

Block4.04
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,068
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
22%
Improvement Value:$151,200
78%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,135+2.9%
2024$6,935+4.7%
2023$6,622+1.5%
2022$6,522+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 1784, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1971