Skip to content

10 Hyannis AveBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block4.04
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
24%
Improvement Value:$163,700
76%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.9%
2024$7,762+4.7%
2023$7,412+1.5%
2022$7,300+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 5369, Page 61Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 3267, Page 128

Property Sale

Sale
$23,480
DeedBook 1195, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1971