Skip to content

1 Hyannis AveBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block4.05
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17
Description2SFIG
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,836
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
23%
Improvement Value:$145,400
77%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,999+2.9%
2024$6,802+4.7%
2023$6,495+1.5%
2022$6,397+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 5449, Page 265Recorded4/5/2016

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 1244, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1971