Skip to content

6 Harvard StBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block4.06
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17
Description2SFIG
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,996
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
22%
Improvement Value:$182,800
78%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+2.9%
2024$8,419+5.8%
2023$7,961+1.5%
2022$7,841+6.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,996DeedBook 6541, Page 187Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4274, Page 164

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3053, Page 76

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1303, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1971