Skip to content

12 Cape Cod DrBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block4.07
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description1SFIG
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
25%
Improvement Value:$169,400
75%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,323+2.9%
2024$8,089+3.4%
2023$7,823+46.0%
2012$5,358+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1368, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1971