Skip to content

14 Cape Cod DrBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 1992

Property Information

Block4.07
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,968
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
23%
Improvement Value:$179,100
77%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,596+2.9%
2024$8,355+4.7%
2023$7,978+1.5%
2022$7,857+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 2045, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1971