Skip to content

2014 Barnsboro Good IntntBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 23, 1989

Property Information

Block4.08
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,068
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
22%
Improvement Value:$143,200
78%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814+2.9%
2024$6,622+4.7%
2023$6,324+1.5%
2022$6,228+4.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 1831, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1971