Skip to content

13 Cape Cod DrBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block4.08
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,928
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
22%
Improvement Value:$183,000
78%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+2.9%
2024$8,419+4.7%
2023$8,040+1.5%
2022$7,918+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4668, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 3021, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$65,100
DeedBook 2435, Page 278

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 1407, Page 1112

Property Built

Built

Year Built: 1971