Skip to content

23 Woodland AveSewell, NJ 08080

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2004

Property Information

Block42
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1S1G
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage2,733
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
20%
Improvement Value:$207,200
80%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+2.9%
2024$9,336+4.7%
2023$8,916+1.5%
2022$8,780+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,863
DeedBook 1808, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1962