Skip to content

133 Bethel Mill RdSewell, NJ 08080

Built 1950

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Dec 26, 1990

Property Information

Block47
Lot2.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
43%
Improvement Value:$46,900
57%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,066+2.9%
2024$2,980+4.7%
2023$2,846+1.5%
2022$2,803-8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 2067, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1950