Skip to content

149 Bethel Mill RdSewell, NJ 08080

Built 2020

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block47
Lot2.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR
Sq Footage1,699
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
20%
Improvement Value:$232,300
80%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,723+2.9%
2024$10,422+4.7%
2023$9,952+1.5%
2022$9,802+344.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,699DeedBook 6315, Page 179Recorded7/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$48,500

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 6111, Page 101Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$67,500

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 5333, Page 280Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 5228, Page 167Recorded9/2/2014

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1503, Page 672