Skip to content

561 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1956

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block47
Lot6.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,243
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
25%
Improvement Value:$92,900
75%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,602+9.0%
2024$4,222+5.0%
2023$4,021+1.6%
2022$3,956-6.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,243DeedBook 6821, Page 27Recorded3/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956