Skip to content

305 Pinnacle PlSewell, NJ 08080

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block48.01
Lot50
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionBEETHOVEN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
28%
Improvement Value:$155,500
72%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,008+2.9%
2024$7,783+4.7%
2023$7,432+1.5%
2022$7,320+19.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,720DeedBook 7244, Page 155Recorded9/29/2025

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,720DeedBook 6944, Page 162Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,720DeedBook 6823, Page 203Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$252,047

From:

To:

DeedBook 6110, Page 199Recorded6/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019