Skip to content

139 Meridian LnSewell, NJ 08080

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block48.02
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionBEETHOVEN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
28%
Improvement Value:$153,300
72%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,927+2.9%
2024$7,704+4.7%
2023$7,357+1.5%
2022$7,245-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,720DeedBook 7217, Page 14Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$240,325

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 5944, Page 311Recorded9/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018