Skip to content

1072 Paladin PlSewell, NJ 08080

Built 2016

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block51.01
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class37
DescriptionBEETHOVEN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
28%
Improvement Value:$161,000
72%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,223+2.9%
2024$7,992+4.7%
2023$7,632+1.5%
2022$7,516-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 6303, Page 58Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$247,747

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 5534, Page 263Recorded9/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016