Skip to content

1050 Regency PlSewell, NJ 08080

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block51.01
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class37
DescriptionMOZART
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,700
26%
Improvement Value:$174,000
74%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,719+2.9%
2024$8,473+4.7%
2023$8,092+1.5%
2022$7,969-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,960DeedBook 7178, Page 290Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,960DeedBook 7072, Page 279Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$257,108

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 5490, Page 254Recorded6/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016