Skip to content

1034 Regency PlSewell, NJ 08080

Built 2016

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block51.01
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class37
DescriptionSTRAUSS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
25%
Improvement Value:$179,400
75%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,892+2.9%
2024$8,642+4.7%
2023$8,253+1.5%
2022$8,128-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$367,500
Sq Ft2,320DeedBook 6716, Page 87Recorded7/20/2022

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft2,320DeedBook 6407, Page 155Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$270,613

From:

To:

DeedBook 5446, Page 1Recorded3/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016