Skip to content

1016 Regency PlSewell, NJ 08080

Built 2015

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block51.01
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class37
DescriptionMOZART
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
27%
Improvement Value:$166,700
73%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,423+2.9%
2024$8,186+4.7%
2023$7,817+1.5%
2022$7,699-8.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,960DeedBook 6747, Page 245Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,960DeedBook 6491, Page 50Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$260,724

From:

To:

DeedBook 5293, Page 216Recorded3/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$441,000
DeedBook 5264, Page 126