Skip to content

1088 Paladin PlSewell, NJ 08080

Built 2017

Last Sale Price
$239,310
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block51.01
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class37
DescriptionBEETHOVEN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
29%
Improvement Value:$150,300
71%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,812+2.9%
2024$7,593+4.7%
2023$7,250+1.5%
2022$7,141-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,310

From:

To:

DeedBook 5672, Page 172Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$73,500

From:

To:

DeedBook 5607, Page 252Recorded2/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017