Skip to content

1079 Paladin PlSewell, NJ 08080

Built 2016

Last Sale Price
$245,813
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block51.01
Lot65
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class37
DescriptionBEETHOVEN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
28%
Improvement Value:$156,700
72%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+2.9%
2024$7,823+4.7%
2023$7,470+1.5%
2022$7,357-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,813

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 5487, Page 161Recorded6/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$220,500

From:

To:

DeedBook 5418, Page 289Recorded1/14/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 2016