Skip to content

1087 Paladin PlSewell, NJ 08080

Built 2016

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block51.01
Lot69
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class37
DescriptionBEETHOVEN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
27%
Improvement Value:$162,300
73%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+2.9%
2024$8,038+4.7%
2023$7,676+1.5%
2022$7,560-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
Sq Ft1,720DeedBook 6474, Page 210Recorded5/13/2021

Property Sale

Sale
$259,500

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 5908, Page 232Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$254,990

From:

To:

DeedBook 5431, Page 54Recorded2/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016