Skip to content

1082 Paladin PlSewell, NJ 08080

Built 2017

Last Sale Price
$272,160
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block51.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class37
DescriptionBEETHOVEN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
27%
Improvement Value:$164,500
73%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+2.9%
2024$8,110+4.7%
2023$7,745+1.5%
2022$7,628-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$272,160

From:

To:

DeedBook 5665, Page 81Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$73,500

From:

To:

DeedBook 5607, Page 264Recorded2/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017