Skip to content

46 Pitman PlSewell, NJ 08080

Built 1997

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Nov 7, 2002

Property Information

Block51.02
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionALLEGHENY
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
24%
Improvement Value:$138,700
76%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,762+2.9%
2024$6,572+4.7%
2023$6,276+1.5%
2022$6,180+13.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 3509, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1997