Skip to content

28 Grandview PlSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 24, 2009

Property Information

Block51.03
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionSARATOGA II
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage2,004
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
19%
Improvement Value:$178,300
81%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182+2.9%
2024$7,952+4.7%
2023$7,594+1.5%
2022$7,479+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4683, Page 196

Property Sale

SaleMulti
$158,790
DeedBook 2995, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1998