Skip to content

40 Grandview PlSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 18, 2016

Property Information

Block51.03
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionBISCAYNE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage2,039
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
19%
Improvement Value:$190,600
81%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,726+2.9%
2024$8,481+4.7%
2023$8,098+1.5%
2022$7,976+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,039DeedBook 5525, Page 283Recorded9/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$171,840
DeedBook 2895, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1998