Skip to content

27 Grandview PlSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block51.04
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionALLEGHENY
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
22%
Improvement Value:$148,500
78%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+2.9%
2024$6,881+4.7%
2023$6,571+1.5%
2022$6,471+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,320DeedBook 6787, Page 249Recorded12/12/2022

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,320DeedBook 6479, Page 252Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4837, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$137,540
DeedBook 2876, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1998