Skip to content

18 Autumn LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block51.05
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionSARATOGA
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
21%
Improvement Value:$171,400
79%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.9%
2024$7,762+4.7%
2023$7,412+1.5%
2022$7,300+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,740DeedBook 6567, Page 15Recorded10/20/2021

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4878, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$144,216
DeedBook 3067, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1999