Skip to content

73 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jun 8, 2012

Property Information

Block51.05
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,709
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
20%
Improvement Value:$171,300
80%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+2.9%
2024$7,711+4.7%
2023$7,364+1.5%
2022$7,252+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4981, Page 313

Property Sale

SaleMulti
$157,074
DeedBook 3189, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$858,000
DeedBook 2956, Page 277