Skip to content

3 Autumn LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block51.06
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionSARATOGA
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,500
20%
Improvement Value:$175,300
80%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+2.9%
2024$7,866+4.7%
2023$7,511+1.5%
2022$7,398+12.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,740DeedBook 7096, Page 130Recorded11/21/2024

Property Sale

SaleMulti
$146,290
DeedBook 3160, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$858,000
DeedBook 2956, Page 277