Skip to content

41 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block51.06
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionBRANDYWINE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
24%
Improvement Value:$143,000
76%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925+2.9%
2024$6,730+9.0%
2023$6,177+1.6%
2022$6,079+14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,308DeedBook 6762, Page 332Recorded10/19/2022

Property Sale

SaleMulti
$125,831
DeedBook 3072, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$858,000
DeedBook 2956, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1999