Skip to content

33 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block51.06
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionBRANDYWINE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,308
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
24%
Improvement Value:$141,300
76%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,836+2.9%
2024$6,644+4.7%
2023$6,344+1.5%
2022$6,248+13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 5415, Page 275Recorded1/7/2016

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4979, Page 57

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 4003, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 3776, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$123,525
DeedBook 3082, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$924,000
DeedBook 2895, Page 268