Skip to content

2 Brandon LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 25, 2014

Property Information

Block51.07
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionALLEGHENY
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
23%
Improvement Value:$142,400
77%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,854+2.9%
2024$6,662+4.7%
2023$6,361+1.5%
2022$6,265+13.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5186, Page 124Recorded5/5/2014

Property Sale

SaleMulti
$140,700
DeedBook 3237, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 2000