Skip to content

3 Marcy CtSewell, NJ 08080

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block51.07
Lot100
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionALLEGHENY
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,900
23%
Improvement Value:$143,600
77%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+2.9%
2024$6,705+4.7%
2023$6,403+1.5%
2022$6,306+13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
Sq Ft1,320DeedBook 7141, Page 307Recorded3/10/2025

Property Sale

Sale
$243,500

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6339, Page 189Recorded9/17/2020

Property Sale

SaleMulti
$151,018
DeedBook 3439, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 2002