Skip to content

33 Brandon LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Oct 8, 2015

Property Information

Block51.07
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionSARATOGA II
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,848
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
19%
Improvement Value:$178,100
81%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+3.0%
2024$7,695+4.9%
2023$7,337+1.6%
2022$7,222+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 5382, Page 248Recorded10/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$186,766
DeedBook 3229, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 2001