Skip to content

17 Brandon LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block51.07
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionGETTYSBURG II
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,956
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
20%
Improvement Value:$182,100
80%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+2.9%
2024$8,146+4.7%
2023$7,779+1.5%
2022$7,661+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 5966, Page 335Recorded10/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$213,600
DeedBook 3624, Page 233

Property Sale

SaleMulti
$175,970
DeedBook 3152, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 2000