Skip to content

9 Brandon LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block51.07
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionALLEGHENY
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
23%
Improvement Value:$142,900
77%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,873+2.9%
2024$6,680+4.7%
2023$6,379+1.5%
2022$6,282+13.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft1,320DeedBook 6700, Page 183Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5599, Page 154Recorded2/2/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4326, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 2000