Skip to content

1 Brandon LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block51.07
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage2,045
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
19%
Improvement Value:$193,500
81%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,587+3.0%
2024$8,338+4.9%
2023$7,951-1.6%
2022$8,077+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,045DeedBook 6101, Page 338Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$195,080
DeedBook 3167, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 2000