Skip to content

8 Nature LnTabernacle, NJ 08088

Built 2000

Last Sale Price
$234,500
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block51.07
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionBISCAYNE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,886
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
20%
Improvement Value:$174,100
80%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,777+3.0%
2024$7,551+1.4%
2023$7,450+1.5%
2022$7,337+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$234,500

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 5550, Page 181Recorded10/25/2016

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4922, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$155,357
DeedBook 3067, Page 333