Skip to content

18 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block51.07
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,709
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
20%
Improvement Value:$170,400
80%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,927+2.9%
2024$7,704+4.7%
2023$7,357+1.5%
2022$7,245+12.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4251, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$161,590
DeedBook 2959, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1998