Skip to content

20 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block51.07
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage2,045
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
19%
Improvement Value:$191,700
81%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+2.9%
2024$8,459+4.7%
2023$8,078+1.5%
2022$7,956+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,045DeedBook 5758, Page 256Recorded10/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$182,095
DeedBook 2997, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1999