Skip to content

24 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 1998
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2003

Property Information

Block51.07
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionSARATOGA
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage1,740
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
20%
Improvement Value:$171,700
80%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$5,769+6.4%
2006$5,421+4.0%
2005$5,211+9.1%
2004$4,776+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$170,320
DeedBook 2944, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1998