Skip to content

28 Nature LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Jun 20, 2013

Property Information

Block51.07
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESAPEAKE
Dwellings1
ZoningMUD
Sq Footage2,213
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
18%
Improvement Value:$193,300
82%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,737+2.9%
2024$8,491+4.7%
2023$8,109+1.5%
2022$7,986+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5085, Page 102

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 3436, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$181,940
DeedBook 3020, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1999